Saturday, May 25th

Last update11:24:58 PM GMT

 • Create an account
  *
  *
  *
  *
  *
  Fields marked with an asterisk (*) are required.

Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar MUHDER'de Konuşma yaptı

 • PDF

 

 

 

 

 

Ankara İlci Otelde MUHDER tarafından geleneksel kahvaltılı Sohbet Programı yapıldı. Bu ayki konuğumuz Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün ATTARhanımefendi idi. Programa konuk olarak katılan Sayın ATTAR, Hz. Muhammed’in  Müslümanlar için bir model – örneklem haline gelmesini sağlayacak  çalışmalar  düzenlediklerinden ötürü MUHDER başkanı ve yönetimini tebrik ederek başladığı konuşmasına şöyle devam etti: “Burada bulunmaktan mutluluk duydum. 1993 yılında değerli hocalarımızın kaleme almış olduğu; Peygamber efendimizin tarifi imkânsız ve kelimelerin ifade edemeyeceği ömrü ile ilgili, Peygamber efendimizin hayatını  en güzel şekilde anlatan,  yalın, inandırıcı, yabancılarla ilgili özellikle önyargıları ortadan kaldıracak, Hatemül Enbiya Kitabını, Rusçaya tercüme etme şerefine nail olmuş insanlardan bir tanesiyim. Malumunuz Sovyetler birliğinde dinin yasak edilmiş olduğu bir sistem sonrasında, milyonlarca Müslümanın yaşamış olduğu o Cumhuriyetlere, ülkelere aslında hiçbir şey öğretmesek bile sadece yaşamıyla çok şey öğretebileceğimiz efendimizden bahseden bir kitaptı Hatemül Enbiya.

Duygularıma tercüman olan görüşlerle birlikte, yurtdışında doğup büyümüş ve Hıristiyan bir kültürün baskı ve etkisini yakından yaşamış olan bir insan olarak şöyle düşünüyorum; batı dünyasının çok fazla farklı değerlere sahip olanların, ya da başkalarının bize yaptıklarından ziyade kendimizin kendimize yaptıklarını eleştirmemiz gerekiyor. Hepimizin bildiği ve hiçbirimizin konuşmadığı gerçeğin altını çizmek isterim. Efendimizin kadem bastığı mübarek kişiliği ile aydınlattığı her yerde yapılan camilerin yanına yerleştirilen medreseler vardı. İşte o medreseler İslamiyetin eğitimini verirdi. Sadece görsellikle ilgili değildi o medreseler.

Neden bu derneğe önem veriyorum? Çünkü Peygamber efendimiz kendisinden öncekilerden farklı olarak yaşadıklarını bizzat  kaleme alamamıştır. Hadislerle anlatılan bir peygamberdir. Yaşamı icraatla nesilden nesile aktarılan bir peygamberdir. Aile hayatını okuduğumuz zaman, Peygamber efendimiz kadına çocuğa, hayvanlara  sevgi göstermesi ile bilinir. İnsanı severdi. Çünkü İslamiyet yaratılmış olan her şeyi sever. Dışlamaz. Halk arasında aklın yolu birdir deyimimiz var. O zaman; eğitildiğimiz takdirde, gerçek anlamda dini idrak ettiğimiz takdirde hepimiz aynı tarafta olacağız” diye konuştu.

Konuşmaların ardından MUHDER Başkanı Prof. Dr. İlhan YILDIZ; Prof. Dr. Aygün ATTAR’a plaket takdim ederek teşekkür etti.

 

 

Bizi Takip Ediyor musunuz ?

Biz neredeyiz ?

 • Gökkuşağı Mahallesi 1104. Sok. 19/24 Balgat - Çankaya - Ankara

 • Tel: (+90) 505 8894038

www.muhder.com